O práci v Big Datech jsem si povídala s Vítkem a Honzou z Adastra Big Data týmu. Formou rozhovoru se vám pokusíme zprostředkovat, jak kluci začínali, s čím se na začátku i během jejich cesty potýkali a co by mohli každému zájemci o tuto oblast doporučit.
Honza: Přišel jsem po škole — jako úplný nováček, dá se říct bez zkušeností. Dělal jsem manuálního testera, díky čemu jsem prošel základy databází, sítí. V podstatě jsem se ve škole naučil spíše teoretické znalosti, které jsem postupem času v Adastře přenesl do praxe.
Vítek: I já jsem přišel hned po škole, ale ta mi žádné IT vzdělání neposkytla, jelikož jsem vystudoval dopravku. Přišel jsem jako úplný junior, daty nepolíbený. Něco málo jsem uměl v Excelu, pracoval jsem v Outlooku nebo Wordu. V podstatě jsem neměl zkušenosti s ničím, co tady teď ve finále dělám. Neuměl jsem víc než běžný uživatel na svém Windows počítači. Tehdy jsem dostal super příležitost a doteď jsem za ní moc rád.
Vítek: Něco málo jsem uměl v Excelu, pracoval jsem v Outlooku nebo Wordu. Neuměl jsem víc než běžný uživatel na svém Windows počítači.
Vítek: Před nástupem do Adastry jsem absolvoval jen základní kurz na SQL a studoval teoretické materiály k Hadoopu. Praktické zkušenosti a hlubší přehled jsem získal až při zkušební době v rámci zaučení v BD týmu.
Honza: Začínal jsem jako tester platformy. Ve zkratce moje role byla taková: vyzkoušej, jestli vše funguje. Postupně jsem se posunul do pozice administrátora, kdy jsem se stal díky velké podpoře týmu samostatnější a samostatnější. Časem se přidala i datově administrátorská práce a momentálně sem tam pomůžu i s architekturou, ale spíš jako technický konzultant. Abych to shrnul, tak za mě ti dá pozice administrátora pěkné základy pro všechny další role.
Honza: Když jsem nastupoval, lákala mě obecnější pozice konzultanta. Po nějakém čase jsem byl vyměněný do Big dat a zpětně musím říct, že je to ta nejlepší věc, co se mi mohla v rámci pracovního nasměrování stát. Je tu plno technologií a člověk se může rozvíjet jak do šířky, tak i do hloubky.
Vítek: Mám to stejně jako Honza… Mimo to mi oblast Big dat do budoucna přijde jako perspektivní odvětví, jelikož dat je stále víc a víc a prostoru míň.
Jan: Automatizace, digitalizace starých procesů, podpora a rozvoj platformy a týmu, kteří na projektu pracují. Pracuješ s potřebami klienta a snažíš se o to, abychom byli v rámci projektu co nejvíce kompatibilní s tím, co firma potřebuje.
Většina lidí si myslí, že bude dělat admina někde ve sklepě, ale opak je pravdou. Pracujeme s týmy, skrze celou organizaci. Je to práce v týmu.
Vítek: Co se týče technologií, nejčastěji pracujeme s Hadoop stack (HDFS, SPARK, Impala, Hive, Ranger atp.), Azure DevOps, Confluence, Jira, Azure Cloud stack, GIT, Linux RedHat.
Vítek: Každé ráno začnu tím, že se jako první kouknu do mailu a do Jira nebo Azure DevOps backlog, který běžně používáme. Následně si vyberu nejvíc prioritní task pro ten den. Každý den máme na půl hodiny update, kde je prostor na nejrůznější dotazy. Nevím si s něčím rady? Mám tu spoustu kolegů, kteří mi poradí.
Jan: Přestaň uvažovat a prostě do toho jdi! Je tu spoustu technologií, ke kterým se dostaneš. Pro nás je důležitý tým, a tedy i to, abys k nám zapadl, takže jestli si budeme rozumět a ukážeš nám, že máš snahu se zlepšovat, jsi náš!
Vítek: Jsme vstřícní k úplným nováčkům, pokud v nich vidíme potenciál. U mladých lidí je přirozené, že ty věci neumí. Pro nás je důležité poznat během pohovoru, jestli na to ty lidi mají, jestli to do nich dokážeme dostat nebo ne.
Jan: Pokud studuješ a plný úvazek je pro tebe momentálně nemožný, tak umíme po přechodnou dobu i půl úvazky.
Do starých kanceláří už se nevešli, ty nové proti nim...
O práci v Big Datech jsem si povídala s Vítkem...