Jak se Adastřanům navrhoval nový domov a jaká byla cesta k výhře v kancelářích roku?

Fotografie adastří recepce

nějakou tu dobu pracujeme z nových kanceláří v prostorách Mississippi House v Karlíně. Mnohokrát jsme je ukazovali, ale jaký je příběh za tím vším? To si můžete přečíst v rozhovoru s naší Andreou Šváchovou, Head of CEO Office, a architektem Tomášem Holubem z Holub Architekti.

Jaká byla původní vizualizace kanceláří? Lišila se nějak vaše původní představa od konečného výsledku?

Tomáš: Hlavním požadavkem Adastry bylo sestěhování různých firemních entit do jednoho místa. Abychom si udělali představu o té různorodosti, všechny entity jsme osobně navštívili.

Probírali jsme, jak fungují, co jim chybí a jaké mají představy o pracovním prostředí. Padaly rozdílné pohledy na věc. Proto jsme se zaměřili na to, co je všechny spojuje. Chtěli jsme tam reflektovat novou identitu firmy, která vychází ze společné synergie. Bylo to hodně o citu a o vzájemné důvěře.

Na co jste se nejvíce soustředili při její tvorbě?

Andy: Nejvíc na základní principy, které jsme chtěli do kanceláří propsat — flexibilitu, spolupráci, propojení entit. Aby kanceláře byly v první řadě funkční a nadčasové, design přišel až následně a defacto doplňoval zadání.

Tomáš: Naším architektonickým cílem bylo vytvořit spektrum různých prostor tak, aby si každý našel ten svůj. V nových kancelářích má tak možnost pracovat od stolu v openspace nebo v uzavřených prostorách. Relaxovat na baru v kuchyňce nebo s výhledem na prostorné terase.

Proč propojila Adastra síly zrovna se studiem Holub Architekti?

Andy: Oslovili jsme asi 4–5architektonických studií, vyhlásili výběrové řízení a hledali ideálního architekta — někoho, kdo bude mít podobnou vizi jako jsme měli my. I díky referencím od sesterské firmy Ataccama jsme nakonec vybrali Tomáše a byla to správná volba!

Tomáš: Budování kanceláře je náročná cesta. Spolupráce trvá dlouho a nezřídka se na ní musíme potýkat s nečekanými výzvami. Proto je důležité, abychom si s klientem maximálně porozuměli a vzájemně si důvěřovali. I přes vysoké nároky na kvalitu provedení, nám zástupci Adastry důvěřovali, že to dobře navrhneme.

Bylo v něčem specifické navrhovat prostory přímo pro Adastřany?

Tomáš: Adastra je velká firma, která obsahuje široké demografické spektrum lidí. Chtěli jsme tedy zachovat individualitu jednotlivých entit, ale navíc v interiéru otisknout jejich novou identitu. Najít pro všechny entity společného vizuálního jmenovatele byla ta největší výzva.

Potýkali jste se během realizace kanceláří s nějakými zádrhely?

Andy: Hned s několika — nejdříve covid. Přišlo zdražení, prodlužování dodacích lhůt, nedostupnost materiálů, k tomu roční čekání na stavební povolení a nakonec nám tornádo odneslo již vyrobené kuchyně. Ale my vždy jdeme přes překážky (ke hvězdám), takže na výsledek to nakonec nemělo velký vliv.

Tomáš: Náročnější bylo interní schodiště, na které budova nebyla připravena. Bylo nutné se vypořádat s řadou problémů od statiky, vzduchotechniky, požární bezpečnosti až po finální detaily. Že se vše podařilo technicky a zároveň esteticky vyřešit, bereme jako velký úspěch.

Splnili kanceláře a jejich využívání vaše očekávání?

Andy: Dalekosáhle. Někde jsme se samozřejmě nestrefili, na něco jsme nedohlédli a museli jsme to řešit znovu. Ale to jsou drobnosti, dohromady kanceláře fungují skvěle! A očekávání stále překonáváme.

Tomáš: Udělali jsme maximum možného a jsme spokojeni. Konkrétně mě těší, že se maximálně využil potenciál toho, že jsme interiér navrhli před stavbou budovy. Byla tak příležitost si ji přizpůsobit — dvoupatrové fórum, otevřené stropy, pozinkované jednotky, cihlové dozdívky. Unikátní prvky interiéru, které tvoří charakter nové identity Adastry.

Úkol sestěhovat entity se povedl. Interiér podporuje synergii. Vyzývá ke spolupráci. Pro část Adastry je to velká změna. Společným jmenovatelem se tak nakonec stal sjednocující interiér.

Jaká je zpětná vazba od kolegů?

Andy: 99% pozitivní, 1% negativní. Za mě perfektní výsledek! Občas se někdo přijde zeptat, kdy doděláme stropy (máme otevřené technické stropy) a nebo kdy doděláme nějaké další příčky (openspace prostory jsou hodně otevřené), ale jinak většina lidí je nadšená a v kancelářích tráví čas rádi a to i po pracovní době. Jako velký přínos bereme i to, že nám nové kanceláře pomohly dostat lidi z homeofficu zpět do kanceláří.

Která část interiéru Adastry je osobně Vaší nejoblíbenější a proč?

Tomáš: Za mě je nejsilnějším bodem externí zóna, která propojuje všechny tři patra mezi sebou. Povedlo se uspořádat funkčně prostory tak, aby směřovaly do středu, kde se něco děje. I svojí velikostí je to výjimečné. Je to jedna z největších externích zón u nás. Je to křižovatka celého interiéru s velkým interním schodištěm, které se hravě mění v jednom patře na hlediště. Prostor je tak propojen s ostatními důležitými body jako je hlavní vstup, recepce, kuchyňky a terasy. Při návrhu jsme používali termín „vertikální náměstí” a myslím, že přesně vystihuje co jsme chtěli docílit.

Za tyto kanceláře jste získali cenu kanceláře roku v IT. Čekali jste to?

Andy: Tušila jsem, že jsme v nominovaných, výhru jsem ale nečekala. Ostatně celá má děkovná řeč tomu nasvědčovala (směje se). Nicméně ocenění je krásná třešnička na dortu celého projektu.

Tomáš: Vzhledem k tomu, že jsme vyhráli minulý rok, tato myšlenka určitě probleskla. Ale nečekali jsme to znovu. Realizace kanceláří je náročná cesta. Snažíme se neslevovat v našich požadavcích, čímž si to moc neulehčujeme. Myslím si, že právě díky tomu jsme schopni dodávat kvalitní interiéry spokojeným klientům. Vlastně chceme vždy udělat interiér tak, aby měl potenciál vyhrát kancelář roku!