Chcete být konzultantem? Důležité je mít chuť a vůli učit se

Fotografie konzultantů

Adastřané pořádají meetupy pro fandy analytiky, velkých dat, datových skladů, Business Intelligence a vlastně celého portfolia, kterému se Adastra věnuje. Zúčastnit se může kdokoliv, stačí se přihlásit.

Prague Data Management Meetup založili v roce 2015 Adastřani Martin Bém a David Kozelka. Martin letos ve firmě slaví desetileté výročí coby seniorní DWH/BI konzultant, David vede divizi zaměřenou na klienty z oboru financí a ve firmě působí třináctým rokem.

Zatím uspořádali 24 tematických meetupů v Adastře, ale také u klientů. Na jeden takový, nazvaný Jak se stát konzultantem, jsem se šla podívat. Zajímalo mě, jestli se obvyklá představa o práci konzultanta opravdu tolik liší od toho, co dělají konzultanti u nás.

Přijďte na další meetup!

Mluvit budeme o prodejně poháněné umělou inteligencí.
Akce se koná 19. června od 18 hodin. Podrobnosti najdete zde

Obešel by se svět bez konzultantů?

Nejspíš ne. Konzultanti, rádci, poradci totiž doprovázejí své „klienty“ odpradávna. Podle některých je to dokonce druhé nejstarší povolání na světě.

Když se řekne konzultant, lidé si často představí pána v obleku, který cosi povídá před slajdem a je mistrem v ovládání PowerPointu. Jenže konzultanti v Adastře jsou specialisté, pro které je prezentování před klientem jen okrajová část práce, jak mi vysvětlil Martin.

„V Adastře máme 90 % technologických konzultantů s konkrétním odborným zaměřením. To znamená, že dodávají reálná řešení, která umí sami načrtnout a realizovat u klienta. Zbytek jsou byznys konzultanti, kteří pomáhají firmám nadefinovat řešení… Každopádně u většiny lidí z Adastry platí, že takřka není rozdíl mezi analytikem a vývojářem.“

Takže coby konzultant nebudu jen sedět nad kávou, posouvat slajdy v prezentaci a vybarvovat buňky žlutě či zeleně podle toho, která barva klienta lépe navnadí kývnout na nabídku? Fajn. Vyžaduje taková práce nějaké hlubší odborné znalosti a dovednosti?

Prototyp ideálního IT konzultanta

Jak se stát konzultantem v technologickém odvětví, třeba přímo v Adastře? Na to Martin jasně odpověděl následujícím slajdem:

Úroveň nutných odborných znalostí na pozici se samozřejmě liší podle seniority člověka. David Kozelka, který seděl na meetupu v publiku, k tomu doplnil příklad svého kolegy v divizi — vystudovaného právníka, který však dnes v Adastře působí jako ETL vývojář (vyvíjí systémy pro generování dat z provozních systémů firmy klienta).

Krásný důkaz toho, že každá dovednost se dá naučit. Stačí mít chuť a vůli.

Vývojáře zaujala kariérní linka

Martin během setkání stihl vyvrátit pár mýtů o konzultantech i zodpovědět nejčastější dotazy, které se objevují u pohovorů do Adastry. Ty si ale necháme na jiný článek.

Po dvou hodinách byl meetup u konce. Než se přítomní účastníci rozutekli domů, stihla jsem dva z nich odchytit a zeptat se jich na dojmy z celého povídání.

Dan se pohybuje v IT, a to na poměrně úzce specializované pozici Microsoft SharePoint vývojáře (vyvíjí komunikační platformu pro sdílení informací, dokumentů a jiných materiálů). Role konzultanta v technologiích ho proto nepřekvapuje. Co ho ale zaujalo, byla potenciální kariérní linka konzultanta v Adastře a kompetence v rámci konkrétních pozic.

Kristýna působí prvních pár měsíců jako konzultantka přímo v Adastře a Martin Bém je shodou okolností jejím mentorem, který jí pomáhá s rozvojem ve firmě i v oboru. Meetupu se zúčastnila, aby si doplnila a potvrdila svou dosavadní představu o práci i samotné Adastře.

„Co bylo řečeno, opravdu zapadá do mé stávající praxe. Martin má hodně zkušeností a jako mentor mi hodně pomáhá… Adastra dá příležitost každému, kdo má proaktivní přístup a chce se něco naučit.“