Adastra samotná se už mnoho let snaží pomáhat celé řadě dobročinných a charitativních programů. Podporuje jak jednotlivce, tak i celé spolky. V období pandemie tomu nebylo jinak a snažili jsme se pomoci těm, kteří to nejvíce potřebovali. Jelikož jsme dlouholetým patronem dětského domova ve Zruči nad Sázavou, nezapomněli jsme na něj i během pandemie.
Adastra se finančně podílela na projektu Tomáše Slavaty. Ten se snaží společně se svými kamarády pomoci co nejvíce dětským domovům a zaopatřit je právě desinfekčními prostředky, které jim chybí. Balíček jsme doplnili o 400 ks respirátorů a dalších 50 ks pomůcek, jako jsou například gumové rukavice, ochranné obleky či štíty pro nouzové případy.
Znáte Učíme online? Jedná se o skupinovou aktivitou neziskové organizace Česko.Digital ve spolupráci s dalšími firmami. Projekt má pomoci všem školám k lepšímu přechodu z normálního vyučování na online výuku.
Dobrovolníci pomáhají ředitelům se zprovozněním technologií a jejich nastavením, učitelům, studentům a v neposlední řadě i samotným rodičům tam, kde nemůže zasáhnout škola samotná.
Do škol od nás putovaly také starší monitory a notebooky pro děti, kteří doma tento hardware nemají. Díky tomu může v co nejvíce zařízeních probíhat online výuka.
Více na www.ucimeonline.cz
Tak jako celé Česko, tak i Adastřan Tomáš z divize Banking spolu se svojí přítelkyní svolali kamarády a společně se vrhli na šití roušek. Ani kluci nezaháleli a pustili se do samotné výroby. To, komu konkrétně pomohli se, dozvíte v rozhovoru níže.
Tomáš: Náš spolubydlící Jirka je stavař a na rozdíl o nás, kteří jsme si užívali home office, musel každý den jezdit na stavbu, kde nikdo z dělníků roušku neměl. Jelikož roušky v té době nebyly nikde k sehnání, začali jsme je vyrábět sami. Přítelkyně doma běžně šije, tudíž zbývalo jen sehnat pomocníky a pak už nic nebránilo nočním akcím na samotnou výrobu (stříhání látek, šití šňůrek).
Výrobu nám zrychlil kamarád, který na 3D tiskárně vyrobil překladač látek. Na roušky padlo všechno, co bylo doma — ubrusy, látky stará prostěradla z Indie, prostěradla z Afriky. Nakonec nám darem pomohl i kolega Jirka Neumann z Adastry. Dělnici byli s rouškami spokojeni a stavbyvedoucí natolik, že daroval peníze na další dva šicí stroje.
Další zásilka roušek potom putovala pro kamarádku do nemocnice v Klatovech na infekční oddělení a asi 40 roušek skončilo u pracovníků lomu na kaolín.
Tomáš: Napočítali jsme kolem 300 kusů roušek. Těžko říct, jaký byl konečný počet, jelikož už jsme to ke konci ani nepočítali. Je těžko uvěřitelné, co se děje, ale doufám, že to v lidech probudí hlavně to dobré, protože to teď potřebujeme.
Skautští dobrovolníci pomáhají seniorům po celé ČR obstarat nákupy a další potřebné věci, a to pomocí projektu Skautskapomoc.cz. Dobrovolníci zajišťují doručení potravin, hygienických potřeb, léků, zaplacení složenek, venčení domácích mazlíčků a celou řadu dalších forem pomoci seniorům a jiným silně ohroženým skupinám.
Adastřan Pepa je sám již celou řadu let aktivním skautem, a tak se nabídl, že pro tento projekt vytvoří mobilní aplikaci, která zjednoduší práci se systémem skautům v terénu. V této aplikaci si dobrovolníci budou moci vybírat různé poptávky od seniorů, které pak budou následně plnit.
Vše by mělo fungovat tak, že linka seniorů Elpida do tohoto systému zadá poptávky od seniorů a skauti je pak následně budou plnit. Celá aplikace by měla být v nejbližší době hotova a připravená tak pomáhat co nejvíce lidem.
Více na www.skautskapomoc.cz
Update z prosince 2022:
Zatím to vypadá, že pandemie v takovém rozsahu, kterou jsme zažili v minulých letech, je prozatím pryč. Jestli si z ní můžeme odnést nějaké poučení, pak to bylo odhalení, jak křehký je svět a systém, ve kterém žijeme. A ja je důležité myslet na pomoc druhým.
V našem článku nezazněly všechny aktivity, kterými jsme v Adastře tehdy žili. Cílem bylo inspirovat čtenáře našeho blogu a poukázat na skvělé projekty, do kterých se můžete zapojit třeba i vy sami.
Na lyže se postavila poprvé ve 2,5 letech a i...
Kavárna, která zaměstnává lidi s handicapem. Jak takový podnik funguje...