IoT trackování odhalí špatně rozvrženou prodejnu nebo sklad. A nebo vás odnaviguje k toaletám

ioT schéma

minulém článku jsme psali o tom, jak v Adastře v rámci nové divize IoT rozvíjíme platformu pro IoT scénáře a jaká data nám IoT pomáhá získat. Velkou kapitolu tvoří scénáře pro trackování, sledování a lokalizaci lidí i objektů. Někde díky nim zefektivníte procesy a ušetříte, jinde můžete chránit život zaměstnance. Přečtěte si, jaká řešení u nás vznikají. A mimochodem, právě do IoT divize zrovna hledáme kolegy!

  • Jiné senzory použijete při trackování materiálu uvnitř budovy, kde máte připojení k internetu nebo kde můžete natáhnout kabely.
  • Jinak si musíte poradit při sledování pohybu kamionů převážejících náklad stovky kilometrů mezi několika zeměmi.

Získejte data od vozíků jezdících ve skladu, zrychlete expedici a ochraňte zaměstnance

  • Jedno z možných řešení je zařízení nebo senzor připevněný přímo k vozíku, ze kterého odchází data. Díky tomu získáte nejen informace o tom, kolik který vozík najezdí, ale taky kudy přesně se pohybuje. Výsledkem může být i heatmapa, která ukazuje nejvytíženější místa ve skladu.
  • Jiná varianta je nadefinovat virtuální zóny ve skladu a počítat, kolikrát vozík do sledovaných zón vjel. Takovéto zóny můžeme hlídat třeba pomocí kamery.
  • Pokud jde o zakázané zóny, ty je možné zadefinovat i fyzicky. Senzory umí rozpoznat, kde jsou kužely nebo čára. Když ještěrka projede do zakázaného území, systém může zareagovat různě — odesláním notifikace, rozsvícením kontrolky nebo i vyhlášením poplachu.

Sledujte pohyb zákazníků po obchodě a zjistíte, jak přeskládat prodejnu i o jaké zboží je zájem

  • Když řešíte podobnou výzvu, potřebujete velkou přesnost. Když zákazník popojde o půl metru, už se místo na vysavač dívá na kávovar.
  • Zákazníky stěží očipujete. Odpadá tedy možnost vysílat informace ze senzoru, který se bude pohybovat spolu s nimi.
  • Pracovat naopak můžete s kamerami, které v reálném čase snímají obraz a vyhodnocují ho na základě automatické analýzy obrazu.
Už jste někdy bloudili ve velkém nákupním centru? Kdyby vám obchodník nabídl stoprocentně funkční aplikaci pro navigaci, věděli byste přesně, jaký obchod kde najdete. Jak ho dosáhnout?
  • Vaši přesnou polohu mohou systémy trackovat třeba na základě rozšířené reality, kdy jsou po obchodě rozmístěná zařízení, která přes Bluetooth komunikují s vaším telefonem.
  • Nebo vás systém lokalizuje na základě obrazu z kamery vašeho mobilního telefonu. Prostě přes aplikaci uděláte pár snímků okolí — a aplikace hned ví, kde jste a jak vás navigovat dál.