Snažíme se kandidátovi najít takové místo, které by mu co nejlépe sedělo, říká David Matyáš o náboru v Adastře

David jako jediný zastřešuje nábor pro celý Big Data tým. Čím je nábor těchto pozic specifický a na jakou otázku se vás rozhodně nikdy nezeptá? Čtěte dál!

V Adastře už nejsi žádným nováčkem. Jak dlouho tu pracuješ a co tě k práci recruitera přivedlo?

V Adastře pracuju už něco málo přes dva roky. Už předtím jsem dělal nábor v IT a do Adastry jsem se dostal víceméně docela záměrně. Věděl jsem, že chci pokračovat dál v recruitmentu a konkrétně i v IT oblasti.

Kdybys měl vybrat největší pozitivum na práci v Adastře, jaké by to bylo?

Byla by to jednoznačně firemní kultura. Firma má velikost korporace, ale často rychlostí rozhodování a vztahy mezi kolegy připomíná spíše atmosféru menší firmy. Všichni si tykáme a kdykoliv se obrátím na jakéhokoli kolegu se žádostí o pomoc, bez problémů mi vždy vyjde vstříc.

Když jsme u těch kolegů… prozradili mi o tobě , že jsi dost vnímavý a empatický. Jsou  podle tebe tyhle vlastnosti podstatné pro roli recruitera?

Za mě je nejpodstatnější rolí role posluchače. Jsem přirozený introvert a vždy raději nejprve naslouchám tomu druhému. To mi také pomáhá lépe posoudit, jak mohu týmu konkrétně pomoci.

Obecně máme na pohovoru tendenci vytvářet si ukvapené dojmy a mnoho věcí se ztrácí jen proto, že nemáme dostatek času k naslouchání. Dobrý recruiter by měl určitě vědět, co firma dělá, a mít dobře nastudované její prostředí. Měl by být schopný popsat, co mají jednotlivý lidé na starosti, jak prostředí ve firmě funguje.

 Je nábor v Adastře v něčem odlišný od těch, kterými jsi prošel v jiných firmách?

Z mé vlastní zkušenosti je nábor v Adastře relativně dost odlišný oproti tomu, na co jsem byl předtím zvyklý. Snažíme se kandidátovi najít takové místo, které by mu co nejlépe sedělo a samozřejmě, aby to tam dobře oboustranně fungovalo. Není to tedy specifikované jen na roli, na kterou se přihlásil nebo s jakou jsme ho zkoušeli oslovit.

Specializace Big Data

Říkal jsi, že už v Adastře pracuješ přes 2 roky. Jak široký záběr má tvá práce, jaké všechny pozice jsi měl za tu dobu možnost obsadit?

Za tu domu jsem mě možnost obsazovat snad všechny možné role od testerů přes vývojáře, analytiky, projektové manažery, administrátory, cloudové specialisty a tak podobně.

Ta práce má opravdu široký záběr a není to pouze o pohovorech nebo o aktivním oslovování kandidátů. Spadá tam také komunikace jak s kandidáty, tak i s manažery jednotlivých oddělení. Vedle toho řešíme i HR marketing, pracovní veletrhy, interní procesy a samozřejmě sledujeme nové trendy v oblasti náboru z pohledu kandidátů i firem. Takže je toho opravdu hodně a rozhodně se nenudíme.

Tvojí specializací je nábor kandidátu do Big Data týmu. Je nábor a oslovení těchto lidí v něčem jiný, specifičtější než u ostatních pozic?

Ano i ne. Snažím se přistupovat ke kandidátům individuálně na jakoukoliv pozici.

Kde většinou hledáš kandidáty?

Ve všemožných portálech a zájmových skupinách. Občas ale může člověk narazit na kandidáta u piva nebo při hraní deskovek.  Často se mi i stává, že mi kandidáta doporučí přímo jeho kamarádi, že by ho chtěli do týmu. V tomto skvěle funguje náš interní referral program.

Dokázal bys nám nastínit, jací vlastně Big daťáci jsou? Třeba, co povětšinou specificky umí?

Určitě jsou hodně svědomitý, orientovaní detailům, k práci přistupují hodně pečlivě. Rádi řeší různé problémy, především v oblasti svojí práce. Jsou důkladní, hodně přesní a velmi dobří vytvářet různá komplexní řešení. Spíše seriózní, hodně uvažují logicky. Jsou zvídavý, aktivně se zajímají o odborné aspekty práce; o systémech, postupech, faktech a konceptech, které souvisejí s jejich prací.

Máš nějakou svoji oblíbenou otázku, na kterou se zeptáš snad každého kandidáta?

Popravdě moje zásada je spíš si s tím člověkem normálně promluvit, zjistit, co ho baví, zajímá, kam by se chtěl posunout nebo jaké technologie by si chtěl vyzkoušet. Nemám úplně nějaké oblíbené otázky. Možná mám spíš jen ty neoblíbené, o kterých vím, že stále kolují ve světe náboru… „Kde se vidíte za 5 let?

Když se teď odvrátíme od té pracovní stránky… U čeho rád relaxuješ/co tě baví? 

Nevím kde bych začal, mám hodně věcí, co mě baví a u kterých rád relaxuju a občas je skoro těžké si mezi nimi vybrat. Vždy rád strávím volné chvíle hraním deskových her nebo čtením, ale mám i aktivnější druh relaxace, takže běhání nebo fitko. V poslední době jsem se dostal i k novým věcem jako surfování, střelba anebo hra na kytaru.